استوک(STOCK) چیست و چه مزایایی دارد؟

استوک چیست ، فرق ابزار استوک با اکبند

معمولا استوک(STOCK) به ابزاری گفته می شود که بدون کارتن باشند یا مشکلات جزئی داشته باشند که این اتفاق ممکن است زمانی رخ دهد که تولید کنندگان خارجی معتبر که در بسیاری از حوزه‌ها اعم از حوزه‌ی رایانه،ابزار های صنعتی،لوازم خانگی و … فعالیت میکنند برای رقابت تنگاتنگ خود با رقبایشان، بعضاً برای جذب مشتری ها محصولات خود را همراه با شرایط ویژه‌ای همچون «بازگشت بی‌ قید و شرط تا 30 روز» به فروش می‌رسانند. یعنی خریدار تا 30 روز می‌تواند به‌ دلایل متعددی اعم از نارضایتی و پشیمانی از خرید، وجود نقص فنی، وجود ایرادات ظاهری مثل خط‌ و‌ خش و یا ارسال محصول اشتباه توسط فروشنده، محصول خریداری‌شده را به فروشگاه مرجوع کند و تمام یا بخش زیادی از بهای کالا را دریافت کند. اگرچه در واقعیت امر و در اکثر موارد فرایند بازگرداندن کالا از این شرکت‌ها چندان هم بدون دردسر و بدون هزینه نیست (در واقع آن‌چنان هم بی‌قیدوشرط نیست). برای مثال، ممکن است مبالغی تحت عنوان هزینه‌ی ارسال و انبارداری (تا 15 درصد) کسر کنند و یا محصول مربوطه را خارج از شرایط گارانتی عنوان کنند.

شرکت تولیدکننده (مثلا متبابو،ماکیاتا،دیوالت و…) نیز به دلیل باز بودن کارتن و یا استفاده شدن کالای برگشتی از جانب مشتری، دیگر آن را تحت عنوان کالای «نو» یا «آکبند» عرضه نمی‌کند، بلکه از طرق مختلفی با عنوان های مختلف مانند کالای استوک،کالای دست دوم ،ریفربیشد،دارای خط‌ و خش و… به فروش می‌رساند. آن‌ها محصولات بازگشتی از جانب خریداران را بررسی و تعیین کیفیت می‌کنند و پس تایید،تعمیر یا سرویس کردن و … به بازار عرضه می‌کنند. آن‌ها برای جذب و ترقیب خریداران و فروش این دسته از کالا ها نیز از ترفند هایی استفاده می کنند برای مثال، از طریق بخش خاصی از فروشگاه اینترنتی و یا در مراکز فروش مستقیم‌شان (outlet) با تخفیف جزئی (بین 5 تا 30 درصد) یا با قیمتی زیر قیمت بازار کالا های خود را به فروش می‌رسانند و یا با برخی تامین‌کنندگان خاورمیانه‌ای(اکثرا کشور های امارات و ترکیه) قرارداد همکاری و فروش به طور عمده به امضا می‌رسانند تا این کالاها را در بازارهای این مناطق به فروش برسانند. طبیعتا یکی از بازارهای مناسب این محصولات کشورهای درحال‌توسعه ازجمله ایران به شمار می‌رود. | خرید بتن کن استوک

استوک-چیست؟

مزایا و معایب دستگاه استوک چیست ؟

مزایای اصلی این دستگاه ها، قیمت ارزان و مناسب انها می باشد به طوری که می توان گفت شما میتوانید یک وسیله برقی که نیاز های شما را تامین می کند همراه با بوجه خود خریداری نمائید .این تفاوت در مینیمم ترین حالت از چند برابر شروع می شود و گاه به ده ها برابر می رسد یک دستگاه استوک به قیمت واقعی 2 میلیون تومان احتمالا قیمت آکبند آن 6میلیون تومان به بالاست و گاه به 20 میلیون هم می رسد.

چرا استوک؟

کالای استوک با کالای دست دوم که بسیار از آن کار کشیده است و از نفس افتاده و به نام کالای استوک روانه بازار شده است بسیار متفاوت است .با توجه به نوسانات بازار ارز در ایران فروش لوازم دست دوم یا استوک بسیار داغ شده است.

از طرفی غالبا استوک این کالاها با آکبند آن در کارآیی و کیفیت هیچ تفاوتی ندارند و فقط قیمت بسیار مناسب تری را دارند . به همین علت بسیاری از افراد ترجیح می دهند که هنگام خرید اینگونه کالاها،نوع استوک آن را خریداری نمایند و با پرداحت هزینه ی بسیار کمتری یک دستگاه مقبول و کاملا مشابه آکبند تهیه کنند . | خرید دریل استوک

محصولات دست دوم

ابزار دست دوم یا استوک

طبیعتاً هم در ایران و هم در خارج از ایران محصولاتی تحت عنوان «دست دوم» (used/second-hand) که قبلا مدتی توسط کاربران (کاربران خانگی و سازمان‌های تجاری) استفاده شده است به فروش می‌رسند. برای مثال شرکت‌ها و سازمان‌های خصوصی و دولتی بزرگ در جهان، هر چند سال یک بار، برای تأمین نیاز‌های خود، قرارداد‌های قابل توجهی با برند‌های بزرگ جهانی منعقد می‌کنند؛ به‌عنوان مثال با مراجعه به اچ‌پی، چندین هزار رایانه‌ی رومیزی و لپتاپ برای استفاده‌ی کارکنان خود سفارش می‌دهند و تجهیزات قدیمی‌شان را عموماً به‌صورت کلی و با قیمتی بسیار مقرون‌به‌صرفه روانه‌ی بازار‌های کشورهای در حال توسعه می‌کنند. اگرچه همانطور که در پایین اشاره خواهیم کرد، در ایران  این قسم از محصولات نیز تحت عنوان استوک عرضه و معامله می‌شوند.

نبود اتفاق نظر درخصوص معنای استوک

بررسی‌ها نشان می‌دهد واژه‌ استوک به دلایل مختلفی رفته‌ رفته دچار انشعاب معنایی شده و دیگر یک مفهوم و معنای یگانه ندارد. از آنجایی که خاستگاه مشخصی نیز ندارد نمی‌توان گفت چه مفهوم و معنایی صحیح‌تر و دقیق‌تر از بقیه است. این مسئله موجب مشکلات و سوء‌تفاهمات مختلفی برای مشتریان و حتی خود فروشندگان شده است. برای مثال ممکن است منظور یک فروشنده از این واژه درواقع «کالای نیمه‌سالم/معیوب» باشد، حال آنکه  آنچه خریدار در طلب آن است «دست‌دومِ سالمِ وارداتی» است. یعنی زمانی‌که در ایران صحبت از «استوک» می‌شود، از «کاملاً نو و استفاده‌نشده اما بدون کارتن یا بسته بندی» تا «اوراقی و دارای مشکلات فنی» برای شنونده قابل برداشت است و یکی از دلایل بدبینی افراد و مشتریان به بازار استوک نیز همین مسئله است.

راه‌حل سزار ابزار

از آنجا که در ایران وضعیت متفاوت است و متاسفانه مفهوم چندان مشخصی از استوک بین افراد وجود ندارد، افرادی سود جو برای سود بیشتر خود به این مسئله دامن می‌زنند و دستگاه‌های معیوب/خراب/نیمه‌سالم و داخلی را نیز تحت عنوان استوک عرضه می‌کنند که امری غیراخلاقی است. ما در سزار ابزار، اگرچه از واژه‌ی جامع استوک برای تمام دستگاه‌های غیرآکبند وارداتی‌مان استفاده می‌کنیم، اما بر آن شدیم تا از این مسئله ابهام‌زدایی کنیم و دسته‌بندی و تعاریف مشخصی ارائه دهیم:

  • استوک (STOCK)

به ابزار های دست‌ دوم/کارکرده‌ی وارداتی گفته می‌شود که مدت مشخص یا نامشخصی تحت استفاده‌ی افراد، فروشندگان و یا ارگان‌ها بوده‌اند و توسط آن‌ها به فروش رسانده شده‌ و یا مستقیماً توسط تولیدکنندگان عرضه شده‌اند.این ابزار ها معمولاً به‌صورت عمده و بدون جعبه وارد کشور و فروخته می‌شوند. این دستگاه‌ها توسط سزار ابزار از کشورهای خارجی به داخل کشور وارد و پس از انجام تست‌های فنی، به شرط سلامت، عرضه می‌شوند. همان‌طور که اشاره شد، ما در سزار ابزار از واژه‌ی جامع استوک برای تمام دستگاه‌های غیرآکبند وارداتی‌مان استفاده می‌کنیم.

  • ریفر/ریفربیشد (Refurbished)

به دستگاه‌هایی گفته می‌شود که توسط خریدار اصلی، به دلایل مختلف، به کارخانه‌ی اصلی تولیدکننده بازگشته داده شده‌اند. این دستگاه‌ها توسط کارشناسان تولیدکننده بررسی و تست می‌شوند و با تضمین سلامت کامل، تحت عنوان ریفربیشد، به فروش می‌رسند. محصولات ریفربیشد، از آنجا که توسط تولیدکننده‌ی اصلی بررسی و عرضه می‌شوند و نزدیک‌ترین تشابه را محصولات پلمپِ نو دارند، قیمت بیشتری در مقایسه با دیگر انواع غیرآکبند دارند، اما ریسک خرید آن‌ها مقداری کمتر است.

محصولات ریفربیشد به دو دسته تقسیم می‌شوند: ریفربیشدشده توسط شرکت سازنده (Factory Refurbished) و ریفربیشدشده توسط اشخاص ثالث (User/third-party Refurbished). دسته اول، آن‌هایی هستند که دوباره وارد خط تولید کارخانه شده‌اند و همه استانداردهای محصولات پلمپ را دارند. دسته دوم آن‌هایی هستند که توسط سایر افراد مورد اصلاح قرار گرفته‌اند. | خرید فرز استوک

  • دست دوم/کارکرده (Used/second-hand)
ابزار استوک و دست دوم

به کالا‌هایی کارکرده یا دست دوم گفته می‌شود که، در ایران و یا کشورهای خارجی، توسط افراد، ارگان‌ها و فروشندگان استفاده شده‌اند (بین 5 دقیقه تا چند سال!) و به دلایل مختلف، به فروش رسانده می‌شوند. گاهی محصولات دست دوم بسیار تمیز را تحت عنوان “like new” (مشابه نو، در حد نو) نیز می‌فروشند.

  • اپن‌باکس/جعبه‌باز (Open-box)

همان‌طور که از نام آن می‌توان حدس زد، اپن‌باکس قاعدتاً به کالای نویی گفته می‌شود که جعبه‌ی آن باز شده باشد و  به دلایلی از جمله مورد پسند خریدار نبودن ویا مواردی از این قبیل به فروشنده مرجوع شده است. این کالاها قاعدتا، به لحاظ سلامت ظاهری و فنی، نباید تفاوت قابل توجهی با کالای نو داشته باشد. همچنین کالاهای اپن‌باکس معمولاً داخل جعبه‌ی کارتنی خودشان به فروش می‌رسند. گاهی ممکن است دستگاه‌های ریفربیشد نیز با عنوان اپن‌باکس عرضه شوند.

  • نمایشگاهی

به دستگاه‌هایی گفته می‌شود که در فروشگاه‌ها(ی خارجی) پشت ویترین، کانتر و شیشه در معرض دید مراجعین فروشگاه قرار داده شده‌اند و یا در جایگاه‌های خاصی به‌منظور آشناسازی مشتریان و مراجعین با دستگاه، تحت استفاده‌ی آزمایشی آنان قرار گرفته‌اند.

sadeghbavanati22
ارسال دیدگاه